تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب که تصفیه فاضلاب خانگی نیز نامیده می شود ، فرایندی است که طی آن آلاینده ها از فاضلاب و پساب های خانگی (زباله های تخلیه شده از کارخانه های صنعتی ، خانه ها ، کارخانه ها) حذف می شوند. برای حذف این آلاینده ها از فرآیندهای مختلفی استفاده می شود ، از جمله فرایندهای شیمیایی و بیولوژیکی و همچنین فیزیکی. پساب تصفیه شده باید به اندازه کافی تمیز باشد تا دوباره به محیط تخلیه شود یا مجدداً مورد استفاده قرار گیرد و پسماندهای جامد باقی مانده دفع شود.

فاضلاب را می توان به طرق مختلف تصفیه کرد ؛ از مخزن سپتیک خانگی یا سیستم های تصفیه هوازی گرفته تا تصفیه خانه شهری. وقتی به ایستگاه شهرداری می رود ، مراحل مختلفی از درمان را طی می کند ، از جمله: پیش تصفیه ، اولیه ، ثانویه و سوم.


پیش فرآوری

در حین پیش تصفیه ، مواد قابل جابجایی به راحتی جدا می شوند یا از بین می روند . از جمله شن و ماسه ، روغن ، چربی و گریس و اشیاء بزرگتر (مانند تامپون یا ضایعات مواد).


تصفیه اولیه

در طول تصفیه اولیه ، پساب از طریق زلال کننده های اولیه ، که مخازن بزرگی هستند و لجن به پایین رسوب می کند و چربی ها و روغن ها به بالا (جایی که حذف می شوند) ، منتقل می شود. در طی این فرآیند ، جامدات و مایعات جدا می شوند و مواد جامد به ته مخازن رسوب می کنند. در آنجا می توان آنها را جمع آوری و جابجا کرد و به طور جداگانه درمان کرد.


تصفیه ثانویه

در طول تصفیه ثانویه ، از فرآیندهای بیولوژیکی هوازی (تک یاخته ها و باکتری هایی که آلاینده های آلی محلول تجزیه پذیر زیست محیطی را می خورند) برای تجزیه محتوای بیولوژیکی پساب (ضایعات انسانی یا مواد غذایی و صابون ، از جمله موارد دیگر) استفاده می شود.


تصفیه سوم

در طول تصفیه سوم ، کیفیت پساب از طریق روشهای ضدعفونی مانند کلرزنی یا استفاده از ازن یا اشعه ماوراء بنفش و همچنین برخی روشهای دیگر مانند فیلتراسیون ماسه یا قرار دادن پساب در تالابهای بسیار هوازی یا تالابهای ساخته شده افزایش می یابد.

کلر ارزان و موثر است اما می تواند ترکیبات سرطان زا و یا پساب ایجاد کند که برای آبزیان سمی است. (مگر اینکه کلر زدایی شود). اشعه ماوراء بنفش آبی را ایجاد می کند که برای محیط زیست سالم تر است. برای باکتری ها و ویروس ها کشنده است زیرا ساختار ژنتیکی آنها را تغییر می دهد و آنها را در تولید مثل ناتوان می کند. اگر آب کدر باشد و عوامل بیماری زا در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت شوند ، همیشه موثر نیست.

ازن عوامل بیماری زا را از بین می برد زیرا بی ثباتی و واکنش پذیری آن باعث اکسیداسیون اکثر مواد آلی می شود. گاهی اوقات ، ترکیبی از درمان های درجه سوم استفاده می شود.